Genel Kültür

Pamukta Fasulye Yetiştirme Deneyi Nasıl Yapılır?

Okulda her öğrencinin mutlaka yaptığı deneylerden biri de pamukta fasulye yetiştirme deneyidir. Küçük bir tohumdan filizlenen yeni bir canlıyı görmek öğrenciler için oldukça heyecan vericidir. Fasulye taneleri, su, pamuk ve temiz bir kaptan oluşan malzemeler aracılığı ile yapılan pamukta fasulye yetiştirmek son derece kolay deneylerden biridir. Bu deneyde başarılı olmak için, çimlendirme işlemi sırasında pamuk ve fasulyelerin her daim nemli kalmalarını sağlamaktır. Aynı zamanda güneş alan yerde bekletilen fasulye tohumlarının yer aldığı kap, kısa sürede filizlenmeye başlayacaktır.

Pamukta Fasulye Deneyi Nasıl Yapılır?

Deney için ayarlanan temiz kabın içine pamuklar yayvan bir şekilde konur. Sonraki aşamada pamuğun üzerine fasulye tohumları yerleştirilir. Fasulyelerin üzeri de pamukla kaplandıktan sonra, pamuk ve fasulyeler sulanır. Filizlenmenin başarılı bir şekilde gerçekleşmesi için pamuk kurudukça sulanması gerekir. İlerleyen günlerde ilk filizleri görmek mümkündür Ancak bu deneyde en önemli nokta pamuğun kuru kalmasına izin vermemektir. Aksi halde tüm canlılar gibi canlı olan fasulye filizlerini de ihtiyacı olan sudan mahrum kalacağı için filizlenmesi mümkün olmaz.

Pamukta fasulye yetiştirme deneyinin en önemli amacı; suyun evrendeki tüm canlılar için önemine dikkat çekmektir. Bu noktada bitkilerinde insanlar gibi suya büyük ihtiyaçlarının olduğu sonucuna varılması mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu