Genel Kültür

Komşuluk ile İlgili Atasözleri

Komşuluk sahip olduğumuz önemli değerlerdendir. İhtiyacımız olduğunuz her an birlikte olarak sıkıntılarımızı gideririz. Başımıza gelebilecek her türlü durumda ilk yardım komşularımız tarafından beklenir.

Aç kurt bile komşusuna dalmaz: Zorda olan insanlar ilk başta komşusundan yardım ister, onlardan aldıkları yardım doğrultusunda kendisi yaşamını devam ettirir.

Ev alma komşu al: Ev alan kimse zorda yaşar, komşusu olan kişi sıkıntısı olduğunda yakınında çalacak kapısı vardır.

Hayır söyle komşuna, hayır çıksın karşına: İnsanlar hakkında hayırlı ve güzel sözler söylemekten sakınma, onlar için iyi söylersen sende karşılığını iyi olarak alırsın.

Kapını kilitli tut, komşunu hırsız tutma: Kıymetli ve değerli eşyaları evinizde güvenli yere saklayarak kilitleyin, olurda kaybolursa komşunuzu bundan dolayı suçlamayın.

Komşu hakkı tanrı hakkıdır: Allah’ın her canlı üzerinde hakkı olduğu gibi komşunun da komşusu üzerinde hakları vardır. Komşusu ile iyi geçineni Allah’ta sever.

Komşu komşunun külüne muhtaçtır: İyi de kötü de olsa komşu komşusuna her zaman ihtiyaç duyar. İhtiyacını karşılamak için komşusunun kapısını çalacaktır.

Komşuda pişer, bize de düşer: Komşunun yapacağı yiyecek kokacağından dolayı ikram etmek insanlık hakkıdır ona da sunulur.

Kötü komşu insanı mal sahibi yapar: Kötü olan bir komşu insanın taşınarak yalnız yaşamasına itmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu