Genel Kültür

Bülbülün Çektiği Dili Belasıdır Kompozisyon

Bülbülün başına gelenlerin hepsi güzel öttüğündendir. Kafese konulması ve özgürlüğünün eline alınması diline bağlıdır. İnsanlarda kendilerini bülbül yerine koyarak diline hakim olması gerektiğini bilmelidir. Düşünmeden söylenecek sözlerin başlarına açabileceklerini bilmeleri gerekir.

Bilmeden yerli yersiz konuşan insanların başı beladan kurtulmaz. Başına gelebileceklerinin haddi hesabı olmadığı gibi canlarının sıkılmaları kaçınılmaz olur. İnsanlar yaşamlarından ders çıkarmaları gereken anlardan birisidir. Çok konuşmak yerine az ve öz konuşulması insanların saygı duymasını sağlar. Sözlerimize ve söylediklerimize her zaman dikkat ederek öyle hareket etmeliyiz. Sözümüz ne kadar doğru ve anlamlı olursa o şekilde hitap gücümüz gelişecektir. Sözün nereye gideceğini düşünmeden ettiğimiz sözler insanları yaralayarak kırar. Atalarımız bıçak yarası geçer, dil yarası geçmez diyerekte anlatmaya çalışmışlardır.

Sözümüzü bilerek söylemeliyiz. Bazen gerekirse iki kere düşünerek söz ağzımıza çıkmadan tartıp söylemek gerekir. Doğru ve güzel söz insanları memnun ederken yanlış sözler hayal kırıklığına neden olarak insanları olumsuz etkiler.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu