Genel Kültür

Yüzme Çeşitleri Nelerdir

Yüzmenin faydaları anlatmakla bitmez. Vücudunuzun bir çok fonksiyonu birlikte çalışarak kendisini toparlamasına ve canlanmasına fayda sağlamaktadır. Zayıflamak isteyen kişiler en sağlıklı şekilde kaloriyi yüzerek yakmaktadır. Yüzerken farklı çeşitler olup kolay şekilde yüzme becerilerinizi gösterebilirsiniz.

Serbest yüzme (Kravl): Yüzücüler paralel şekilde su yüzeyine doğru uzanarak yüzer. Kollar bitişik olur ve baş seviyesinde hareketler sonucunda yüzülür. Vücut gergin ve düz şekilde suya paralel şekilde uzanmıştır. Kol ve bacaklar uyumlu şekilde hareket ettirilmesi oluşabilecek olumsuz durumlara karşı önlemlerin alınması sağlanmaktadır. Diğerlerine göre en hızlı yüzme şeklidir.

Sırtüstü: Sırt üstü uzanarak düz şekilde durur. Omuz ve kalçaları daha üstte olur. Baş göğse doğru çekilerek yarısı su içinde durur. Kollar baş üzerinden adeta pervane gibi suya vurularak hareket edilir. Eller kürek vazifesi olarak görev görmesi ile ayaklar ise normal yüzme şeklinde olduğu gibi hareket ettirilir.

Kurbağalama: Suya paralel yüz üstü uzanılır. Kurbağalama şeklinde kişiler kendilerini adeta bir kurbağa benzeri yüzer. Kollarını ileri uzatması ile ayaklarını karın kısmına çeker. Sonra birlikte kolları ile kulaç atmasıyla ayakları ile kendisini ileri itmesiyle kurbağalama şeklinde yüzebilir.

Yan kulaç: Genelde can kurtaranlar tarafından kullanılır. Yüzme sırasında vücudun bir kısmı yan yatar ve kendisini döndürür. Bir kol başın altında ileri doğru uzatılırken bacağın üzerindeki herhangi bir şekilde hareket etmez.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu