Genel Kültür

Tarım İnkılabı Nedir

Tarımsal alanda gelişmelerin sağlanması için Atatürk 1 Mart 1922 tarihinde TBMM’deki konuşmasında köylü ve tarım sorunlarına yönelik açıklamalarda bulunmuştur. Tarımın Türk milletinin ve geleceği için önemli olduğu vurgulandı. Refah ve mutluluk sağlanması adına tarım alanında yeniliklerin yapılması gerektiğine değinilmiştir.

Köylünün sıkıntılardan birisi ürettiği tarım mahsulünün fazlasını vergi olarak vermesi olmuştur. Mali olarak devlet fedakarlığı göze alarak Aşar vergisini kaldırdı. Bu sayede köylünün tarımcılık alanındaki ağırlığı kaldırarak daha çok kazanmasının yolu açılmıştır. Köylü ihtiyaçlarını karşılayarak üretimlerini arttırır oldu.

1925 yılında Hükümet, köylünün toprak sahibi olması ve tarımcılığa teşvik amaçlı bedelini yirmi yılda ödemesi şartı ile topraklarını dağıttı. Küçük çiftçilere krediler sağlanarak tarımcılık yapmasına olanak sağlandı. Kooperatifçiliğe önem verilerek tarım kredisinin yolu açılmıştır.

Köylüye destek amaçlı olarak tohum ıslah depoları kuruldu. Numune çiftliklerin kurulması sayesinde çiftçilere örnek çiftlikler gösterildi ve tanıtıldı.

Türkiye Sanayi Kredi Bankası kaldırılıp yerine Sümerbank kuruldu. Tarımcılara destek amaçlı olarak krediler verilmesi planlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu