Genel Kültür

18 Mart Çanakkale Savaşı Nasıl Kazanıldı

Türk milleti için en zor kazanılmış savaşlardandır. Cephede askerlerimiz bir çok zorluk yaşamış ve dram hiç eksilmemiştir. Analar evlatlarını kınalayarak buralara gönderip vatana armağan etmiştir. Geri dönmeyeceğini bilerek cephelerde savaşa gönderdi. Yüz binlerce gazimiz ve şehidimiz oldu. Ülkemizin geleceğini belirleyerek en büyük savaşlardandır. Osmanlı devleti burada göstereceği başarı sayesinde özgürlüğe ulaşabilirdi.

18 Mart 1915 de kazanılmış en büyük zafer Türk milletine armağan edilmiştir. Burada mücadele eden farklı milletlerden insanlar olmuştur. Dünyanın en büyük donanması tarafından Çanakkale boğazındaki topraklarımız dövülmüştür. Askerlerimiz yediği öğünler bugün hepimizi şaşırtıyor. Yiyecek bulamadıklarından dolayı gönderilen menüde çekirgelerin nasıl yeneceği anlatılıyordu. Bir milletin tarihi Çanakkale savaşında belli olmuştur. Ordumuz top istikametlerine yerleşirken Nusret mayın gemisi tarafından boğaza iki kere mayın döşenmiştir. Kimsenin bilmediği en büyük dramlar burada yaşandı. Mayınlar toplandıktan sonra uçakla birlikte mayınların olup olmadığı tekrar kontrol edilmiştir. Bu sayede savaşın seyri değişerek kahramanlıkla mücadele eden Türk askerleri savaşı kazanmıştır.

Çanakkale boğazının geçilemeyeceğini anlayan itilaf devletleri Gelibolu yarımadasını ele geçirmek için harekete geçmiştir. Ordu kıyıları ele geçirerek Türk ordusunu geri çekilmek zorunda bırakmıştır. Mustafa Kemal Anafartalar’ın komutanlığına atanmıştır. İtilaf devletlerinin ilerleyişi durdurularak savaş zafer ile kazanılmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu