Genel Kültür

18 Mart Çanakkale Zaferinin Önemi

Türk milleti için dönüm noktalarından olup Gelibolu yarımadası’nda Osmanlı İmparatorluğu ve İtilaf devletleri arasında yapılan deniz ve kara muharebeleri olmuştur. Tarihin en büyük savaşlarından olmuştur. Osmanlı devleti Çanakkale kıyılarında kendilerini savunmak için çeşitli yöntemler uygulamıştır. Burada düşman birliklerini caydırmak için soba borularını gökyüzüne doğrultarak topmuş gibi gösterildi. Binlerce soba borusu bu şekilde gemilere işaret etmekteydi. Türk milletinin azmi ve inancı sayesinde kazanılmıştır.

Boğazı geçmeleri ile İstanbul’un işgali kaçınılmaz olup kontrolleri altına alacaklardı. Rusya’ya yardım götürülmesi ülke bütünlüğümüze zarar verecekti. Boğazlar önemli konuma sahipti. Ege denizi olarak geçmişte ve çağımızda yaşananlar günümüze önemli stratejik açıdan değer kazanmıştır.

Her iki boğaz oldukça dar olduğundan dolayı geçmeleri için kıyıları temizlemeleri gerekiyordu. Yüzlerce savaş gemisi namlularını Çanakkale kıyılarına doğru yöneltmişti. Geçmek için Türk askerleri ile savaşmaları gerekiyordu. Gemilerin ilerlemesi ile tekrardan döşenen mayınlar sayesinde yaşanan patlamalar oldukça hüsranla sonuçlandı. Donanmanın komutanı olan Amiral tarafından oğluna verilen görev gereğince işlemler yapıldı. Burada kader savaşı verilmiştir. Yaralılar toplanarak ameliyata alınıyordu, görevli olan bir doktorun oğlu gelmesi sonucunda hüsranla biten bir dram yaşanmıştı. Oğlu yaralıydı ve babasından yardım istiyordu ama kurtulamayacağını bildiği için onu kenarda gölgelik bir alana bırakmalarını istedi.

Çanakkale savaşı Türk milletinin ve dünyanın kaderini değiştiren savaş olmuştur. Türk milletinin gururla devam ettiği bir dönem olduğu asla unutulmamalı. Dramlar, ölümler herşey 18 Mart’ta gerçekleşti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu