Genel Kültür

80 Günde Devri Alem Özeti

Fogg, hikayemizi baş kahramanı ve devri alemi gerçekleştiren kişidir. Dünyanın etrafında yaptığı yolculukla konu olmuştur.

Foog, uşağından istediği suyun 86 derece istediği yere 80 derece getirmesi sonucunda işten çıkartır. Başka bir uşak işe alır. Arkadaşlarıyla gerçekleşmesi olan bir konu üzerine girdiği iddiaya rağmen bütün servetini sunar. Yaptığı programda 80 günde dünyanın etrafını dolaşacağını iddiaya girer.

Phileas Fogg’un yaptığı hesaplamaya göre; 7 günde Londra’dan Süveyş’e vapur ve trenle geçecek, Süveyş’ten Bombay’a 13 günde vapur ile gidecek, Bombay’dan Kalküta’ya 3 günde tren ve fil ile gidecek, Kalküta’dan Hong Kong’a 13 günde vapur ile gidecek, Hong Kong’tan Yokohama’ya 6 günde vapur ile geçecek, Yokohama’dan San Francisco’ya 22 günde vapur ile geçecek, San Francisco’dan New York’a 7 günde tren ile gidecek ve New York’tan 10 gün vapur ile Londra’ya dönecek ve böylece 80 günde dünya çevresini gezmiş olacaktı.

Fogg yardımcısı ile beraber planladığı yolculuğa başlar. Yolculuğu başlarken iddiaya girdiği kişiler engellemek ister ama başarılı olamazlar. Yolculuğu tamamlar ve iddiayı kazanamadan geri döner. Fogg’un yardımcısı evlenmek ister ama birden bire Londra’nın saatinin bir saat erken geldiklerini fark ederek efendisine haber verir. Bunun üzerine Fogg iddiayı kazandığını 80 günde devri alem yapıldığını kanıtlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu