Genel Kültür

Ağzından Düşürmemek Deyiminin Anlamı

Günlük hayatımızda deyimleri hayatımızda kendimize ders, nasihat ve öğüt verme için kullanırız. Olayların kısaltılmışı olduğu gibi kullanım alanlarına göre kendisini gösterir. Deyimler insanların olayları kısaca ifade ettikleri sözlerdir.

Hayatımızda karşımıza çeşitli insanlar çıkar ve bunlarla kısa ve uzun süreli arkadaşlıklar kurarız. Özel olan insanlar hayatımızda iz bırakarak unutulmayanlar arasında yer alır. İnsanlar gelip geçici olduğundan kendimizi iyi hissetmemiz gerekir. Biz ailemizi, dostlarımızı ve arkadaşlarımızı hayatımızdan çıkarmayız. Onların bize getirileri o kadar fazla olur ki yaşamımız boyunca hatırlar onları anarız.

Sevdiklerimize ve değer verdiğimiz insanları her ortamda dile getirerek dilimizden düşürmeyiz “ağızdan düşürmemek” deyimi bu anlama sahiptir.

Kişi ve kişiler hakkında sürekli söz edip onların anılmasıdır. İyiliklerini görerek bize bıraktıkları izlerden uzaktan yakından hissederiz. Hakkında konuştuğumuz, hayran kaldığımız kişiler genelde dilden düşürülmez. Onların iz bırakan başarıları insanlar tarafından konuşulup devamlı anlatılmasına örnek olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu