Genel Kültür

Alimin Yanında Dilini Tut Zenginin Yanında Keseni Tut Atasözünün Anlamı

Elimize gelen her fırsatı değerlendirmeliyiz. Bunlardan birisi alimin yanında dilini tut, zenginin yanında keseni tuttur. Hayatımızda aslında unutmamamız gereken en önemli atasözlerindendir. Bize bu noktada anlatılmak istenilen geleceğimizi belirlemektedir.

Alim bir insan bilgili insandır, onun yanında konuşmamalı bilgi sahibi olmalıyız. Zenginin yanında ise onun ödeyeceği hesap yerine elimizdeki üç beş kuruşu harcayarak kendimizi zor durumda bırakmamalıyız.

Hayatın her alanında karşılaştığımız atasözüdür. Bir şeyi öğrenmek istiyorsak dinlemeli, konuşarak işleri birbirlerine karıştırmamalıyız. Parası olan birisine yemek ısmarlamak ne kadar zor bunu bilmeliyiz. Ne yapacağımızı bilmediğimiz zaman öğrenmeyiz, elimizde olan üç kuruştan olup ortada kalırız. Biz kendimizi bilirsek doğruyu biliriz. Ne yapacağımızı bilirsek işimizi doğru şekilde yapabiliriz. Hep karşılaşacağımız durum olduğunda iki noktaya dikkat etmeliyiz. İnsanlara nasihat için söylenmiş söz olduğundan değeri bilinmelidir. Olurda bunlara dikkat etmezsek zorda olacak varsa onunda bizim olduğumuzdur. Sıkıntıları, sorunları aşmak için bu yöntemleri kullanmalıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu