Genel Kültür

Arılar Neden Altıgen Petek Yapar

Arıların matematiksel becerileri bilim insanların uzun süre araştırma konusu olmuştur. Doğanın ayrılmaz parçası olan arılar ihtiyaçlarından fazlasıyla bal üretimi yapmaktadır. Petek oluşumu ile altıgen şekle sahip olarak kendisini gösterir. Arıların peteklerini neden sekizgen veya beşgen yapmayarak diğerlerine göre farklı bir geometrik şekil olan altıgeni tercih etmişlerdir?

Araştırmalar sonucunda altıgen seçilmesinin sebepleri belirtilmiştir. Bilim insanları bir alanın en verimli şekilde kullanılmasında uygun olan geometrik şeklin altıgen olduklarını belirtmişlerdir. Arılar ise peteklerde en çok balı altıgen geometrik şeklini kullanarak depolamaktadır. Peteğin sağlamlığı ve korunması için altıgen şekiller ağırlığı eşit olarak dengede tutmaktadır. Çok sayıda arı farklı köşelerden başlayarak orta nokta kusursuz bir yeteneğin ortaya çıkmasını sağlamaktadır. aynı ölçülere sahip olan peteği ören arılar usta bir şekilde altıgenlerin içinde ballarını depolar. Kullandıkları bal mumları ile kenarlarını sağlamlaştırmaktadır.

Arıların becerileri tarih boyunca bilim insanlarının ilgisini çekmiştir. Matematiksel olarak hiç şaşmadan aynı ölçülerde peteklerini örebilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu