Genel Kültür

Askere Gitme Yaşı Kaçtır

Askerlik her Türk gencinin en kutsal vazifelerinden birisidir. Ülkesine hizmet etmek, vatan millet için mücadele ederek korumak adına görev alırlar. Türk ulusunun şerefli namuslu askerlerinden biri olarak vatan topraklarının nöbetçileri olurlar. Her yaştan farklılık gösterebilir askerlik, Türk gencinin anayasal olarak askerlik vazifesini 21 yaşını doldurduktan sonra gitmesi kararlaştırılmıştır.

Ülkemizde askerlik süresinin 12 aya indirilmesiyle birlikte son değişiklikler yeni yıldan itibaren yapılmıştır. 2014 yılından itibaren askerlik vazifesi 12 aya düşerek daha düzenli hale getirilmiştir. Askerlik süresinin on iki aya düşmüş olması gençlerin yaşamına da olumsuz etki yaratmamaktadır. Yeni yasa ile beraber askere gitme yaşı 2014 Şubat ayından itibaren 21 yaşına çıkarılmıştır.

askerlik

Ne zaman askere gideceğim?

Ne zaman askere gideceğini bilmiyorsanız ve askere gidecekseniz eğer o zaman dönemlere göre hesap yapabilirsiniz. Askerlik döneminizi doğum tarihinize göre görerek celp dönemlerinde askerlik şubelerine başvuru da bulunmalısınız.

2016 yılında 96 doğumluların askerlik celp dönemi gelerek askerlere gitmektedir.
2017 yılında 97 doğumluların celp dönemi geliyor.
2018 yılında 98 doğumluların celp dönemleri geliyor.
2019 yılında 99 doğumluların celp dönemleri geliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu