Genel Kültür

Böceklerin Bitki Alemine Katkıları Nelerdir

Doğada bir çok canlı yaşamını sürdürür bunlardan biri küçük ama doğada önemli role sahip olan böceklerdir. Doğada yaşayan hayvan, bitki, mantar ve mikroorganizmalar birlikte bir bütünü oluşturur.

Böcekler, omurgasız eklem bacaklı sınıfına dahildirler. Böcekler doğada bitkiler için hayati önem taşımaktadır. Günümüzde yaygın olan yeşillik alanların oluşumunda bitkiler görevler üstlenmiştir. Bitkiler eşeyli üreme ile beraber erkek organından çıkan polenleri dişiye ulaştırarak çoğalmasını sağlar.

Böcekler, doğada bitkilere konarak kendileri için yuva yaparlar. Yanı sıra yiyecek topladıkları bitkilerde polen dağılımında görev alırlar. Tozlaşma sayesinde bitkilerde üreme sağlanır ve doğa daima yeşil olarak kalır. Bazı bitkilere sadece belirli böcek türleri gelerek tozlaşma sağlar. Böcekler olmasaydı eğer doğada tozlaşma olmadığı gibi bitkilerin çoğalması ve yayılması engellenmiş olacaktı. Dünyamız çok daha kulak hale gelebilirdi. Böcekler bitkilerin tozlaşarak hayatta kalabilmeleri için önemli role sahiplerdir. Doğada ağaçlar, bitkiler üzerinde bulunan böcekler doğanın tekrar canlanması ve gelişmesi için önemli görev yerine getiriyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu