Genel Kültür

Çevre Eğitimi Nedir

Hemen hemen herkes doğa ile iç içe vakit geçirmeyi, yeşil ortamlarda bulunmayı, organik ve doğal yiyecekler yiyip temiz sular içmeyi sever. Son yıllarda bunların değeri o kadar artmıştır ki organik sebze meyvelerin fiyatı el yakmakta çeşme suları zehirli olma durumuna gelmiştir. Bunun dışında özellikle bizim ülkemizde yeşil alandan eser kalmamış her yer betona dönüşmüştür. Sokaklar çöplük gibi olmuş denizlere çöp kutusundan daha fazla çöp atılır hale gelmiştir. Ülkemiz doğal güzellikler açısından çok şanslıdır. Fakat toplum bu güzellikleri koruma konusunda bilinçli değildir. Lağımlar denizlere akıtılmakta balıklar pislikten karaya vurmaktadır. Bunların engellenmesinin yolu da çevre eğitimden geçmektedir.

Çevre Eğitimi Nedir?
Sağlıklı bir yaşam için çevre eğitimi şarttır. Çevre eğitimi bilinçli bir toplumun alması gereken bir eğitimdir. Çevre bilincinin gelişmesi son derece önemlidir. Tarihi, doğal ve kültürel değerlerin korunması için çevre eğitimi son derece mühimdir. Özellikle çocuklara kesinlikle verilmesi gereken bir eğitimdir ve okullarda da bununla ilgili çalışmalar yapılmaktadır.

Bireylerde küçük yaşlardan itibaren çevre bilinci ile büyümelilerdir. Dünya’nın daha uzun seneler var olabilmesi ve doğal kaynakların tükenmemesi ve kirlenmemesi için çevre bilinci son derece önemlidir.

Gerçek anlamsa sağlıklı ve bilinçli bireyler yetiştirebilmek için çocuklara çok küçük yaşlardan itibaren çevre sevdirilmelidir. Çevreyi seven çocukların etrafı ile daha uyumlu olduğu hayvanları, insanları ve bitkileri seven olumlu çocuklar olduğu görülmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu