Genel Kültür

Çevre Kirliliği Nedir Türleri Nelerdir

Çevre kirliliği; doğaya fiziksel, kimyasal ve biyolojik anlamda atıkların atılarak birikmesi sonucunda oluşur. Dünya nüfusunun artış göstermesi ihtiyaçların artmasına neden olarak kirlilik oranı çok daha hızlı artış göstermiştir. 20. yüzyılda kirlilik oranının tarihteki en yüksek seviyelere geldiği tespitler sonucunda öğrenildi.

Çevre kirliliği kendi içinde 3 farklı türde incelenmektedir. Bunlar fiziksel, kimyasal ve biyolojik kirliliklerdir.

Fiziksel kirlenme: Çevrenin insan, hayvan ve bitkiler tarafından kirletilmesidir. Örneğin insanlar tarafından sanayileşme alanında fabrikalardan bırakılan atıklar çevreye zarar verir. İnsanların elindeki çöpleri yerlere atması çevre kirliliğine sebep olur. Erozyon yaşanmasından dolayı çöplerin göl ve denizlerde birikerek meydana gelen çevre kirliliğidir.

Kimyasal kirlenme: Toprak, su ve havanın çeşitli kimyasal maddelerden dolayı kirlenmesidir. Sanayi alanında fabrikaların kimyasal atıkları dışarılara atması çevreye zarar verir. Toprak, su ve hava bundan etkilenerek ciddi zararlar veren kirlenmeler görülür.

Biyolojik kirlenme: Çevrenin oluşumuna toprak, hava ve su sebep olurken çeşitli bakterilere bağlı olarak meydana gelen kirlenmelerdir. Örneğin tarım alanlarında kullanılan suyun kanalizasyon suyu olması biyolojik kirlenmedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu