Menu

Çevre Kirliliğine Neden Olan Etkenler

Çevre kirliliğinin nedenlerinin başında insanlar gelmektedir. Çevrelerine karşı duyarsız olmaları insan hayatını olumsuz şekilde etkilemektedir.

Geçici ve kalıcı olarak çevre kirliliği vardır. Hayvan pislikleri doğada geçici çevre kirliliğini oluşturur. Kalıcı çevre kirliliğinde ise başrolde insanlar olmaktadır. Çevrelerini devamlı kirleterek duyarsız davranmaktadırlar. Herkes kendince kirlilik yaratarak bir şey olmayacağı, cahilce düşünce içindelerdir. Ancak çevreye karşı duyarsız kalmak kirliliğin çok daha fazla artmasına sebep olmaktadır. Günlük hayatta kullandığımız poşet, plastik, petrol gibi maddelerin çevreye saçılması oluşturmaktadır. Doğal hayatı olumsu etkileyerek insan yaşamına olumsuz etkiler bırakır. Deterjan, radyasyon, kimyasal gübreler kirliliğin artmasına neden olur.

Sanayi alanında çeşitli üretimler yapılması atıkların su kaynaklarına karışarak deniz kirliliğine neden olmaktadır. Üretim kontrollü şekilde yapılmalı ve atıklar özel olarak çevreyle teması olmayan yerlerde muhafaza edilmelidir. Çevre koşullarının iyileştirilmesi insan sağlığının korunmasında önem taşımaktadır.

Dünya üzerinde milyarlarca insanın çevresine çöp atması sonucunda inanılmaz kirlilik ortaya çıkar. Kirli hayat strese ve insan yaşamının sıkıntılı geçmesine sebep olur. Stres ve sağlıksız çevreden dolayı hayvanlarda doğrudan etkilenir. Tüm canlılar hastalanarak nesillerinin tükenmelerine sebep olabilmektedir.


15 Yorumlar
 1. ayşe miray saydam Cevapla
 2. ziyaretçi Cevapla
 3. gamze Cevapla
 4. iremsu Cevapla
 5. Ravza Cevapla
 6. ziyaretçi Cevapla
 7. Tugce Nur Cevapla
 8. Ahmet Talha Yıldız Cevapla
 9. ziyaretçi Cevapla
 10. selin Cevapla
 11. selin Cevapla
 12. Erdem kocabiyik Cevapla
 13. Anonim Cevapla

Yorum Ekleme

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.