Genel Kültür

Cumhuriyet Bayramı İle İlgili Konuşma Metni Yeni

Atatürk, çağdaş ve demokratik Cumhuriyet için inkılap ve yenilikler yapmıştır. Cumhuriyet bize verilen en büyük armağandır. Dünya halklarından olarak Cumhuriyetin ferdi olma bilincinde olmalıyız.

Cumhuriyetimiz 92 yaşında olarak başarı ve uygarlaşmanın göstergesidir. Cumhuriyet ile insanlar haklar kazanmış, çeşitli yenilikler sayesinde yaşamlarını geliştirmiştir. İslam ülkelerinin tek laik yönetimi Cumhuriyettir, ekonomik sıkıntılara rağmen Cumhuriyet insanların rahatlamasına haklarının korunmasını sağlar. Günümüzde yönetim biçimi Cumhuriyet olanlar Avrupa birliğine aday olan ülkelerdir.

Mustafa Kemal Atatürk tarafından 29 Ekim 1923 yılında Türk milletine armağan edilen yönetim biçimidir. Cumhuriyetin ilanı ile Türk ulusunun çağdaşlaşmış medeniyetler seviyesine ulaşması sağlanmalıdır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından muasır medeniyetlere taşınmıştır. Laik ve demokratik davranışlarını göstererek hızla gelişme sağlamıştır.

Hak ve hürriyetlerinden mahrum kalan toplumların tekrar kazanılması için gereklidir. Türkiye Cumhuriyeti ülke olarak bölünmezliğini Kurtuluş Savaşında gösterdiği gibi yönetim biçiminde de anlatmıştır. Atatürk’ün ilke ve devrimlerini koruyarak kollamak en büyük vazifelerimizdendir.

Bu duygu ve düşünceler Cumhuriyetimizin temelini oluşturur. Gazi Mustafa Kemal ve şehitlerimize Allah’tan rahmet ve şükranlarımızı sunuyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu