Genel Kültür

Dayanışma Nedir

İnsanlar yaratılıp çoğaldıkları zaman işlerini devam ettirebilmek için dayanışma içinde olmuşlardır. Tek başına yapılmayan işleri hep birlikte yapmaları için dayanışma göstermeleri gerekir. Sahip oldukları çeşitli konularda birbirlerine dayanışma göstererek kalkınmalarını sağlayarak sorunları aşarlar.

Toplumsal sorunlar çeşitli sebeplerden ortaya çıkar. Bunlardan birisi insanların sahip olduğu dayanışma duygusudur. İnsanları bir arada tutan, birbirlerine bağlayan duygulara denir. Sürekli iletişim halinde olan insanların dostluk bağları kuvvetlenerek anlaşmaları sağlanır. Çevrelerindeki insanlar yardıma ihtiyaç duyarak birbirleri ile anlaşırlar. Destek ve dayanışma içinde olmaları birbirlerine olan bağlarını kuvvetlendirir.

Dayanışma içinde olan toplumlar birbirlerine destek çıkar. Van depremi yaşanmasında evler yıkılmış insanlar yardıma ihtiyaç duymuştur. Zor durumda kalan insanlara dış ülkelerden de yardım eli uzatılarak dayanışma gösterilmiştir. Zor durumda olan kişilere uzatılan eller dayanışma örneklerindendir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu