Sağlık

Doğal Yollardan Boy Nasıl Uzatılır

Hemen herkesin belli bir boy uzunluğu olduğundan dolayı şikayetçi olan kısımda olabiliyor. Basketbolcuların boyları uzunken bir at jokeyinin boyunun kısa olmasının neden kaynaklandığını? Mesleki olarak tercihler insan boyunu nasıl etkileyebilir, bu kişiler boylarının uzunluğuna göre mi seçimler yapıyor merak edilen konulardan biridir. İki seçenekten biri insan hayatı için önem taşır.

Boy uzatma egzersizliklerinin düzenli olarak yapılması boyun uzatmasına etki eder. Yaz aylarında yüzme sporu boyun uzamasında vücudun daha fit olmasında etkilidir. Ergenlik dönemi öncesinde çocukların yapacağı sporların başında yüzme boyun uzamasına etki ediyor. Yüzme sporunun yanı sıra asılı kalmak, zıplamak gibi faaliyetlerde boyun yavaşça uzamasında etkilidir. Basketbol sporu özellikle zıplamanın yoğun olmasından boyun uzamasına da etki eder.

Zıplama sporu boy uzatma da oldukça etkilidir. Ayak bileklerinin kalçalara değecek kadar şiddetli bir zıplamadan dolayı kemiklerin arası açıldığı gibi gelişimi de devam eder. Sık sık kendini tekrar ederek düzenli olarak zıplamalarda bu konuda etkilidir. Günde 20’şer olmak üzere sabah öğle akşam toplamda 60 kere aynı hareketin tekrarlanmasını öneriyoruz.

Parklarda ya da evde bir noktada asılı kalınması gelişimi etkiliyor. Günlük üç defa olmak üzere toplamda 9 kere 4-5 dakikalık asılı kalmalarda haylice etkilidir. Yüzme sporu ideal olan ve omuzların gelişiminde etkilidir. Ellerin uzanabildiği kadar ileri atılması, destek tümüyle omuzlardan karşılanması gerekir.

Egzersizin yanı sıra sağlıklı beslenmekte etkilidir. Süt ürünlerinin tüketilmesi kemik gelişimini etkileyerek kişilerde daha etkin şekilde gelişme gösterir. STH adlı hormon uyurken salgılandığında geceleri uyumaya özen gösterilmelidir. Vücut bu sayede daha dengeli şekilde gelişim gösterir. Büyüme hormonları görevini yerine getirerek kemik yapısında gelişim sağlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu