Genel Kültür

En Fazla Göç Veren Şehirler

TÜİK’ten gelen verilere göre 2015 yılına dair istatistikler elimize ulaştı. Yıl boyunca en çok göç veren şehirler geçtiğimiz yıllara göre çok değişmedi. Sanayinin olduğu şehirlerin göç aldığını görmekteyiz. İş alanlarının yetersiz olması işsizlik sayısını arttırdığından dolayı insanlar tarafından göç almıştır. 2015-2016 yılında Suriyelilerin ülkemize gelmesiyle birlikte sanayinin gelişmiş olduğu yerlerde göç oranı oldukça artmıştır. Büyük şehirlerde yaşam şartlarının zor olmasına rağmen iş imkanının fazla olması insanlara fayda sağlamaktadır.

Kars: Bu yıl en çok göç veren illerimizin başında gelmektedir. Havalimanı, demiryolu ve karayolunun elverişli olmasına rağmen bölge ağır kış şartlarından dolayı göç vermektedir. Göç olayının önüne geçilebilmesi için önemli yatırımlar yapılarak halka iş imkanı sunulabilir.

Ağrı: Doğu Anadolu illerinden olarak sert iklimlerin yaşanmasıyla bilinmektedir. Geçim kaynakları tarım ve hayvancılık üzerine olmaktadır. Geçmişten günümüze tarımcılık faaliyetlerinde düşüş olması insanların besicilikten daha çok şehirlerde yaşamayı tercih ettiği görülmektedir.

Yozgat: İç Anadolu bölgesinin en çok göç veren ilidir. Sanayisi ile ünlü olan ilde sanayileşme gerilediği gibi düz alanlarda tarım ve hayvancılık ilerleme göstermiştir.

Muş: Tarım ve hayvancılığa dayalı ekonomisi olmasına rağmen önemli göçler vermiştir. Kırsal alanlarda yaşanan zorluklardan ötürü insanlar kentlere göç etmeye başlamıştır. Bunların başında batı illeri gelmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu