Genel Kültür

Günümüzde Kullanılan Saatlerin Özellikleri

Zamanı takip etmek için çeşitli aletler kullanmaktayız. Bunlar arasında en gelişmiş olanı günümüzde kullanılan elektronik (dijital) saatler olmaktadır. Saatler sayesinde zamanı saatlik, günlük, haftalık, aylık ve yıllık planlara bölebiliriz. Kısa zamanlı olarak tarihide takip etmek için takvimlerden yararlanırız. Saatler bir günü 24 ayrı parçaya bölerek takip etmemize yaratmaktadır.

Günümüzde kullandığımız saatlerin özellikleri;
Dijital saatler; Günümüzde en çok kullandığımız zaman aracıdır. Günü birbirlerine eşit 24 parçaya bölerek takip etmemize yaratmaktadır. Yelkovanı ve akrebi bulunmayarak hareket etmemektedir. Belli bir ekran üzerinde saat:dakika şeklinde göstermektedir. 12+12 yada 24 saat şeklinde göstererek takip edebiliriz. Saat, dakika ve saniye olarak ayırarak zamanın takibini sağlamaktadır.

Elektronik saatler; Günlük olarak hepimizin kolunda olan saatlerdir. Küçük pil yardımı ile çalışması sağlanır. Elektronik olduğu için çok az enerji harcamaktadır. Küçük miktarda harcadığı enerji aylar boyunca idare edilmesini sağlar. Elektronik saatlerde akrep ve yelkovanlar bulunur, istediğimiz zamana göre ayarlanarak devam ettirilmesi sağlanır.

Dijital ve elektronik saatlerin farklı;
Dijital saatlerde yelkovan ve akrep bulunmaz.
Dijital saatler daha doğru sonuç vermektedir.
Elektronik saatler 12/12 saat dilimde zamanı gösterir.
Dijital saatler 12 ve 24 saat dilimde zamanı gösterir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu