Genel Kültür

Hızır Kimdir

Hızır karakteri tarih boyunca ele alınmıştır. Bilinenlere göre zor durumda klana insanların yardımına koşan, sürekli görüntüsü değişen ermiş insanlardan olduğudur. Ab-ı Hayat’ı bulup içtiği ölümsüzlük suyu ile ilmine kavuştuğu söylenmektedir. Derinlemesine araştırıldığı zaman tarih boyunca insanların yaşamlarını anlatmaktadır. Hızır kelimesi yeşil ve yeşillenme anlamını taşımaktadır.

Hızır bazen erkek, kadın, çocuk, yaşlı olarak karşımıza çıkmaktadır. Zor durumda karşımıza çıkmaktadır. Hızır neden diye sorduğumuzda geleneklerimiz ile karşılaşmaktayız. Hızır denildiği zaman bilinçdışı gelişmeler olduğu dahi söylenmektedir.

Hızır aynı zaman Hıdır olarakta Arapçada geçmektedir. Hızır anlam olarak yeşil anlamına geldiği gibi halk arasında Hızır’ın ayak bastığı yerler yeşillenir inanışta olmaktadır.

Hızır ile ilgili Kur’an-ı Kerim’de de yer verilmiştir. Kehf süresinde de yer verilen bilgiye göre “katımızdan ilim verdiğimiz, bilgi verdiğimiz, rahmet verdiğimiz kişi” olarak tanımlanır, o kişinin Hızır olduğu söylenir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu