Genel Kültür

İstiklal Marşı İle İlgili Bilgi

Mehmet Akif Ersoy tarafından Türk milletine armağan edilen şiirdir. İstiklal marşı yüzlerce şiir arasından seçilerek TBMM okunup milletvekillerinin coşku ile karşılayarak ayakta alkışlamışlardır. Türk milletinin severek dinlediği ve saygı gösterdiği milli marşımızdır. Herkesin hemfikirde olduğu yaşanılanları en güzel şekilde dile getirmişlerdir. Büyük şairimiz tarafından kaleme alınan marşımız dinledikçe duygusal anılar yaşamamıza sebep olmuştur.

Cumhuriyetimizin ve Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin resmi marşı kabul edilmişti.

Ülkemizin bağımsızlığını ve özgürlüğünü temsil eden marşımızdır. Tarihte yaşanılan zorluklar, Türk milletinin azmi, ölümsüz kahramanlarının adına yazılmıştır. Moral kaynağımız olup cephelerde savaşan atalarımızın daha azimli şekilde mücadele etmelerini sağlamıştır.

Marşımız yarışma sonucunda verilecek ödül karşısında yazan yüzlerce kişi oldu. Bunu kabul etmeyen Mehmet Akif Ersoy tarafından şehitlerimize, analarımıza, vatanımıza armağan edilen bir şiir olmuştur. Yürekten gelen şiir insanları en güzel şekilde temsil ederek tarihimizi tekrar tekrar yaratmıştır. Her kıtasının bir ayrı anlamı vardır. Her mısrası bir başka olayı anlatır. Gönüle düşen vatan sevgisi kalemden akarak şiir misali yazıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu