Genel Kültür

İstiklal Marşının Yazılış Hikayesi

İstiklal Marşının Hikayesi Kısaca, İstiklal Marşının Yazılış Hikayesi Özet

İstiklal marşımız bağımsızlığımızın simgesi aynı zamanda sembolüdür. Her ülkenin kendisinin özgürlüğüne dair marşı olup bunları kutsal sayılır. Milli marşlar önemli zamanlarda okunarak bağımsızlıkları dile getirilir. Ülkemizin milli marşı olup İstiklal Marşı olarak adlandırılmıştır. Yazarı Mehmet Akif Ersoy tarafından yazılmış Osman Zeki Üngör bestelemiştir. Şanlı Türkiye’nin geçmişine ve özgürlüğüne değinilmiştir.

İstiklal Marşı yazılması için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yarışma düzenlendi. Yarışmaya herkes katılabilir en güzel yazılan şiir meclise sunularak kabul edilecekti. Ödül veriliyor olmasını duyan Mehmet Akif Ersoy hiç sıcak bakmamıştır. Arkadaşı tarafından ikna edilip gelen parayı kabul etmeyeceğini söyledi ve bağış yapılacaktı. Bunun üzerine kalbinden geçenleri Türk milletinin hayatını kalemle kağıda döküp şiiri yazmıştır.

12 Mart 1921 yılında TBMM yapılan toplantıda 724 şiir arasından Mehmet Akif Ersoy’un şiiri seçilmiştir. Bütün milletvekilleri ayakta alkışlayarak kabul ettiğini duyurdu. Meclis tarafından İstiklal Marşımız olarak kabul edildi.

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu