Genel Kültür

Johann Gutenberg İcatları Nelerdir

Johann Gutenberg adını tarihe modern matbaacılığı geliştirmesi ile yazdırmıştır. Çalışmaları ve icatları doğrultusunda matbaacılık alanında devrim yaratmıştır.

Gutenberg 1398 yılında dünyaya geldi, yaşamında bir çok alanda çalışma yapmasına rağmen gelişen dünyanın modern matbaası onun ellerinden çıkmıştır. Tipo baskı yöntemini bularak yükseklere ulaşmıştır. Modern matbaanın babası olarak tarihe ismini yazmıştır.

Jonass Gutenberg yapacak işlerin geliştirilmesini sağlamaktadır. Belli bir bütçe doğrultusunda insanlara hizmet etmeye çalışmıştır. Hayallerini gerçekleştirmek adına Mainzli zengin iş adamı olan Jochann Faustla ortaklık kurarak işler yapmaya başladı. Birlikte ortaklaşarak hareket edip hayallerinde hedeflerine doğru ulaştılar. İlk olarak bastığı kitap Latince olarak görüldü. Yaptıkları çalışmalar doğrultusunda para kazanmadı ve borcunu ödemekte sıkıntılar yaşadı.

Jonass Gutenberg hayalleri yolunda çalışmalar gerçekleştirir. En başında matbaacılık alanında çalışmalarında engel çıksa dahi onları aşmak için çabalamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu