Genel Kültür

Kadının Toplumdaki Yeri ve Önemi

Kadın ve aile toplumun önemli parçasıdır. Asla kaybedilmemesi gerektiği gibi sahip çıkılmalıdır. Kadınlar toplumsal aktif rol oynamasa dahi zamanla birlikte değer verilmeye başlanmıştır. Osmanlı döneminde kadınların varlığı bile hak değildi. Buna rağmen kadınlar kendilerini her alanda göstererek başarabileceklerini kanıtlamışlardır. Erkekler kadar kuvvetli olmasalar dahi beceri bakımından oldukça iyilerdir. Toplumu şekillendiren aslında kadınlardır. Anneler çocuklarına verdiği dersler doğrultusunda kendilerini geliştirir, toplumsal olarak katkılarda bulunmalarına fayda sağlar.

Toplumumuzda bazı kısımları modernleşmemesinden kaynaklı olarak kadınlar halen ikinci sınıf insan muamelesi yapılmaktadır. Kız çocukları da aynı şekilde olup, erkek çocuklarına göre daha az ilgi ve değer sahibidirler. Bir milletin geleceğini ve kaderini belirleyenlerinin kadınlar olduğu asla unutulmamalıdır.

Atatürk çalışmalarında kadınlara verilmemiş hakları vermiştir. Kadın ve erkek eşitliğini sağlayarak ikisi de aynı değere ulaşmıştır. Günümüzde kadınlar modern ülkelerde Cumhurbaşkanı, Başbakan gibi konumlara dahi ulaşabilmektedir. Beceriler ve marifetleri doğrultusunda yükseklerde yer almışlardır.

Tarihte Türk kadını oldukça vefakar olduğu anlatılmıştır. Gerek kurtuluş savaşında yavrusunu geride bırakarak vatanın kurtarma çabalarına girmiştir. Vatan ve milletin özgürlüğüne ulaşması için gerekli görülmüştür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu