Genel Kültür

Kalp İle İlgili Yazı

En çok dikkat etmemiz gereken hususlardan birisi de kalp sağlığımızdır. Halk arasında yürek ve gönül adı da verilmiştir. Görevi vücudumuzda kan dolaşımını sağlayan ana merkez olarak görülmektedir. Kanın pompalanmasında ve tüm vücuda dağıtılmasında kalbimiz görev yapar. Her canlının yaşamını sağlayan bir kalbi vardır. Bunlar hayvanlar, böcekler dahi olmaktadır. Kalp içinde bulunan odacıklar sayesinde temiz ve kirli kan buraya gelerek dağıtılmasını sağlamaktadır.

Kalp sağlığını korumak için en başta sağlığına dikkat etmeliyiz. Kalp sağlığımızı korumak için başta tütül mahsullerinden uzak durmalıyız. Derimizin sathında buluna ufak kılcal damarlar tarafın daraltılır. Burada içilen sigaralardan dolayı damarlarımızda sertleşme görüldüğü gibi tıkanmasına dahi sebep olur. günlük içilecek 3-4 sigara dahi sağlığımızı tehdit edebilir. Bizde kendi sağlığımızı korumak için bunlara dikkat etmeliyiz. Kalbimiz vücudumuzda kanser olmayan tek organımızdır.

Kalbimize dikkat etmeliyiz. Kalp damar hastalıkları için yediklerimiz içtiklerimize daha çok özen göstererek korunabiliriz. Günlük yapacağımız egzersizler sayesinde kalp sağlığını koruyarak kalp krizini önlemiş oluruz. Ülkemizde obezite sayısı her geçen gün artarak kalp hastalıklarını beraberinde getirmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu