Genel Kültür

Kitle İletişim Nedir

Kitle iletişim, haberleşme alanında kullanılan çeşitli iletişim araçlarının kişilerin hayatını etkilemesine kitle iletişim denir. Kitle iletişim araçları haberleşme alanında kullanılmaktadır. Toplumun bölümlerini kapsadığı gibi etkilenen bir güç olmaktadır. Kitle iletişim araçları çeşitli kaynaklar doğrultusunda iletişim kurulmasına imkan tanımaktadır. Günümüzde kullanılan çeşitli kitle iletişim araçları insanların ilerlemesini sağlamaktadır. Kitle iletişim araçları amaç, eğlence, siyasi, eğitim alanlarında kullanılmaktadır.

Kitle iletişim araçları; posta, telgraf, telefon, fax, gazete, televizyon, radyo, uydu, bilgisayar, internet.

Kitle iletişim araçlarının kullanım amaçlarının başında haber vermek, bilgi edinmek, eğlendirmek, bilinçlendirmek, kültürün aktarılması, eşyaların tanıtılması gibi çeşitli alanlarda kullanılmaktadır.

Günümüzde kitle iletişim araçları önemli yere sahiptir. İnsanların sosyalleşmesinin yanı sıra gelişmelerinde rol oynamıştır. İnsanlar birbirlerini tanıdığı gibi gelişmelerinde aktiflik sağlayan değerlerdendir. İletişimin gelişmesi dünyanın küçülmesine neden olmuştur, yapılacak işler dahi kitle iletişim araçları ile daha kolay ve basit olmuştur. Bu sayede teknoloji, tıp, eğitim ve öğretim alanlarında ilerlemeler hızlanmıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu