Genel Kültür

Müze Nedir? Çeşitleri Nelerdir

Müze, tarihi eser değeri taşıyan eşya ve nesnelerin sergilendiği eğitim, bilim ve sanat kurumlarına denir. Müzeler bir ayna misali medeniyetlerin geçmişine bakmanın en iyi yoludur. Müzelerde sergilenen tarihi eserler hakkında bilgi sahibi olarak o dönemin medeniyetlerini yakından tanıyabiliriz. Zamanda geçmişe gidemediğimizden dolayı müzeler geçmişi günümüze getirmektedir. Geçmişten günümüze kadar tarihi eserler müzeler tarafında muhafaza edilerek ziyaretlere açıktır.

Müze Çeşitleri

Arkeoloji müzesi: Arkeologlar tarafından yapılan kazılar sonucunda gün yüzüne çıkan tarihi eserlerin sergilendiği müzelerdir.

Etnografya müzesi: Eski uygarlıklara ait olan gelenek ve görenekler, yaşam tarzları, giysileri, kullandıkları aletlerin sergilendiği müzelerdir.

Tarih müzesi: Toplumların geçmişlerine ait kültürel, tarihsel değere sahip olan yazılı ve görsel bilgilerin yer aldığı müzelerdir.

Güzel sanatlar müzesi: Resim, müzik ve heykel gibi sanatsal değeri olan eserlerin sergilendiği müzelerdir.

Açık hava müzesi: Müzelerde sergilenmeyecek kadar büyük yapıda olan müze çeşitleridir. Örneğin Efes antik kenti değerli ama müzelerde sergilenemeyecek kadar büyüktür.

Bilim müzesi: Bilim ve teknoloji alanındaki eserlerin sergilendiği müze türüdür.

Askeri müze: Askeri geçmişe ait eserlerin sergilendiği müzelerdir.

Özel müze: Kişi veya kişilere ait olan özel eserlerin sergilendiği müzelerdir.

askeri muze

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu