Genel Kültür

Nesli Tükenen İlk Hayvan Hangisidir

Dünya üzerinde yaşayan ilk canlıların dinozor olduğu bilinmektedir. İlk nesli tükenen canlılarda başta dinozorlar ardından moalar olmuştur.

Dinozorlar, mamutlar, moalar, Mersin balığı, Hazar kaplanı, Tazmanya Kaplanı ve çizgili sırtlanlardır. Nesilleri milyonlarca yıl önce tükenmiştir. Dinozorlar 160 milyon yıl civarında yaşamışlardır. Göktaşının Dünyaya düşmesiyle nesilleri 65 milyon yıl önce tükenmiştir. Mamutlar 4,5 metre boy ve 8 ton ağırlığa kadar olabilirler. Milattan önce 1700 yılında yaşamışlardır. Bulunan en eski kalıntıları 4 milyon yıl öncesine dayanmaktadır. Mamutların tükenme nedeni tam olarak bilinmemektedir fakat aşırı avlanma sonucu öldükleri tahmin edilmektedir.

Moalar milyonlarca yıl önce Yeni Zelanda ‘da yaşamışlardır. Dünya’nın en büyük kuş türüdür. Nesilleri insanlar tarafından yok edilmiştir. Çizgili sırtlanlar Afrika kıtasının kuzey yarısında, Anadolu dâhil olmak üzere Asya’nın batısında, Arap Yarımadasında ve Hindistan ‘da bulunmaktaydılar. Vahşi ve güzel bir sırtlan türüdür. Artık nesillerinin tükendiği tüm Dünya tarafından kabul edilmektedir.

Mersin balığının bütün nesilleri tükenme tehlikesi altındadır. Hatta çoğunun yöresel olarak nesilleri tükenmiştir. Hazar kaplanları yaşamlarını yalnız sürdürürler. Türkiye dâhil olmak üzere Hazar denizi etrafında, İran, Türkmenistan, Moğolistan ve Afganistan’ da yaşamışlardır. En son 1970’te Rusya da görülmüşlerdir 1970’ten itibaren hiçbir yerde görülmemişlerdir. Tanzanya kaplanı en asil kaplanlardan biri olmuşlardır Avustralya asıllı etçil ve büyük bir türdür. Tanzanya hükümeti ve çiftçilerinin yaptığı avdan dolayı nesilleri 1930 da tükenmiştir.

Dünya’ da yaşam başladığından itibaren bir sürü bitki ve hayvan yaşamıştır. Çoğu hayvanın ve bitkinin soyu tükenmiştir birçok tür insanlar tarafından yok edilmiştir insanlar yaşamları başladıktan itibaren doğa onlar için bir ev olmuştur ama bazen insanlar doğaya kötü davranıp, ormanları yakıp bir sürü canlının evini bozmuşlardır. Teknoloji ilerledikçe hayvanların ve bitkilerin nesilleri daha da çabuk tükenmiştir. Şu anda da birçok hayvan tükenme tehlikesi altındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu