Menu

Okullara Ne Zaman Tablet Dağıtılacak

Milli Eğitim Bakanlığında görevli olan yetkili kişilerden aldığımız bilgilere göre Eğitim Fatih Projesi için 2015 yılında 700 bin tablet ihalesi, Bakanlığın yenilik ve Eğitim Teknolojileri bitirilmiş ve sözleşme imzalanmıştır. Üretimi tamamlanacak olan tabletlerin dağıtımına başlandı. 2015 yılında tablet alamayan öğrencilere tamı tamına 700 bin adet dağıtılması bekleniyor.

Yeni nesil bilgisayarların dağıtımı ile okulda çocukların bilgisayar kullanımlarının geliştirilmesi hedeflenmektedir. Bilgisayar dağıtımı ile 22 Mayıs törenleri doğrultusunda başlayacaktır. Ankara’daki öğretmen ve öğrenci olmak üzere 3 bin kişi katılım gösterecek. 81 ilde öğrenci ve öğretmenlerin katılımı ile okullarda tabletlerin dağıtımı gerçekleşecektir. Törenlerin, bir kısmı canlı yayın ile basın duyurusu yapılmıştı.

Dağıtılacak Bilgisayarların Özellikleri
Yüzde 100 yerli tasarım olması uzman mühendisler tarafından geliştirdiğini gösteriyor. Alınan bilgilere göre 8 çekirdekli, 2GB RAM, 2 megapiksel ön, 5 megapiksel arka kamerası bulunmaktadır. 1920×1200 çözünürlüğe sahip ekran kalitesiyle birlikte geliyor. 10,1 inç ekran boyutu ile bilgisayarlarda EMR kalem özelliğinin de verilmesi bekleniyor. Gorilla Glass camla üretile tabletler kullanıcı için oldukça faydalı olmaktadır. Dayanıklı olduğu gibi inceliği ve hafifliği sayesinde uzun zaman boyunca kullanmanıza olanak sağlıyor. Bilgisayarlar dayanıklı silikondan kılıfları birlikte geliyor.

Öğretmenlerinde yardımına koşan Fatih projesindeki tabletler uygulama, yazılım ve eğitim bilim ağı doğrultusunda daha iyi anlaşılmasını sağlamaktadır. Okullarda sınıflara koyulacak olan e-tahtalar sayesinde ders işlemini kolaylaştırmaktadır.

Fatih projesi kapsamında okullarda etkileşimli tahta, fiber optik internet, internet erişim, tablet, bilgisayar gibi bileşimler ile eğitime destek verilmesi bekleniyor. Proje kapsamında daha önceki okullara 200 bin etkileşimli tahtalar yerleştirildi. 310 bin dersliğe fiber optik internet alt yapısı hazırlandı.

2016 yılı tablet dağıtımı
Milli Eğitim Bakanı olan Nabi Avcı tarafından verilen talimatta “Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, 2016 yılında itibaren yerlilik şartı ile 9. sınıflar başta olmak üzere bütün öğretmen ve öğrencilere ulaştırılacaktır.”


5 Yorumlar
  1. Ziyaretçi Cevapla
    • elifnur Cevapla
  2. umutsuz Cevapla
  3. elif Cevapla
  4. Erdem Cevapla

Yorum Ekleme

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.