Genel Kültür

Okullara Ne Zaman Tablet Dağıtılacak

Milli Eğitim Bakanlığında görevli olan yetkili kişilerden aldığımız bilgilere göre Eğitim Fatih Projesi için 2015 yılında 700 bin tablet ihalesi, Bakanlığın yenilik ve Eğitim Teknolojileri bitirilmiş ve sözleşme imzalanmıştır. Üretimi tamamlanacak olan tabletlerin dağıtımına başlandı. 2015 yılında tablet alamayan öğrencilere tamı tamına 700 bin adet dağıtılması bekleniyor.

Yeni nesil bilgisayarların dağıtımı ile okulda çocukların bilgisayar kullanımlarının geliştirilmesi hedeflenmektedir. Bilgisayar dağıtımı ile 22 Mayıs törenleri doğrultusunda başlayacaktır. Ankara’daki öğretmen ve öğrenci olmak üzere 3 bin kişi katılım gösterecek. 81 ilde öğrenci ve öğretmenlerin katılımı ile okullarda tabletlerin dağıtımı gerçekleşecektir. Törenlerin, bir kısmı canlı yayın ile basın duyurusu yapılmıştı.

Dağıtılacak Bilgisayarların Özellikleri
Yüzde 100 yerli tasarım olması uzman mühendisler tarafından geliştirdiğini gösteriyor. Alınan bilgilere göre 8 çekirdekli, 2GB RAM, 2 megapiksel ön, 5 megapiksel arka kamerası bulunmaktadır. 1920×1200 çözünürlüğe sahip ekran kalitesiyle birlikte geliyor. 10,1 inç ekran boyutu ile bilgisayarlarda EMR kalem özelliğinin de verilmesi bekleniyor. Gorilla Glass camla üretile tabletler kullanıcı için oldukça faydalı olmaktadır. Dayanıklı olduğu gibi inceliği ve hafifliği sayesinde uzun zaman boyunca kullanmanıza olanak sağlıyor. Bilgisayarlar dayanıklı silikondan kılıfları birlikte geliyor.

Öğretmenlerinde yardımına koşan Fatih projesindeki tabletler uygulama, yazılım ve eğitim bilim ağı doğrultusunda daha iyi anlaşılmasını sağlamaktadır. Okullarda sınıflara koyulacak olan e-tahtalar sayesinde ders işlemini kolaylaştırmaktadır.

Fatih projesi kapsamında okullarda etkileşimli tahta, fiber optik internet, internet erişim, tablet, bilgisayar gibi bileşimler ile eğitime destek verilmesi bekleniyor. Proje kapsamında daha önceki okullara 200 bin etkileşimli tahtalar yerleştirildi. 310 bin dersliğe fiber optik internet alt yapısı hazırlandı.

2016 yılı tablet dağıtımı
Milli Eğitim Bakanı olan Nabi Avcı tarafından verilen talimatta “Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, 2016 yılında itibaren yerlilik şartı ile 9. sınıflar başta olmak üzere bütün öğretmen ve öğrencilere ulaştırılacaktır.”

5 Yorum

  1. ya ne zaman dağıtılacak bu tabletler bi diyorsunuz ki su tarihte sonrada diyorsunuz ki su su tartihte bana bir gerçek tarih verin ya

  2. cumhur başkanım ve başbakanım tablet dağıtımını biraz hızlandırın lütfennnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnn

  3. bakın 2015 te dagıtılanlarla tek ortak nokta tablet denilmesidit bu haksızlık degilde ne Tabletlerin teknik özellikleri:
    Dağıtılacak, tabletler yüzde 100 yerli tasarımla üretildi. 8 çekirdekli işlemciye ve 2 gigabyte RAM´e sahip tablet bilgisayarlarda, 2 megapiksel ön, 5 megapiksel arka kamera bulunuyor. 1920X1200 çözünürlük kalitesi, 32 gigabyte dahili bellek ve 10,1 inç ekran boyutuyla kullanıma sunulan bilgisayarların, aktif EMR kalem özelliği bulunuyor. Son nesil kırılmaya dayanıklı Gorilla Glass camla üretilen tabletler, öğrencilere bilgisayar üzerinden yazı yazma ve not alma imkanı da sağlayacak.

  4. 19 ekim oldu hala gelmedi bizim okula tabletler sayın yetkililer artık bizede ulaştırın bizim ilimizde bütün okullara dagıttınız

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu