Genel Kültür

Organ Bağışı Nedir

Organ bağışı, insanların vefatında ve bitkisel hayata girdikleri zaman öncesinde veya sonrasında ailesinin aldığı kararlar doğrultusunda ihtiyacı olan kişiye verilmesidir. Organ bağışı insanların düşünceleri ve inanışları şeklinde gelişir. Yardımsever birisiyse eğer başına bir şey geldiğinde organlarının bağışlanmasını isteyebilir.

On sekiz yaşını dolduran herkes doğru ve yanlışı ayırma aklına sahip olacağından dolayı bağış kararını kendileri verebilirler. Bu konuda daha önceden bildirimde bulunarak başlarına bir şey geldiğinde insanlara can vermiş olabilirler. Kalp, akciğer, böbrek, göz kornea, kas ve kemik gibi dokular bağışlanabilir. İhtiyacı olan kişiler almadıkları takdirde öleceklerdir ama bunlar bağışla geldiğinde onlara hayat verilir. Yaşamlarına yaşam katmak için organ bağışı yapılabilir.

Bugün biz organ bağışında bulunursak yarında başkası bize organ bağışında bulunur. İnsanlar yardımlaşma ve dayanışma içerisinde yaşayacakları sorunların önüne geçmeleri mümkündür. Organ bağışına yönelik asla görmemezlikten gelinmemesi gerekir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu