Genel Kültür

Orman Ekosistemi Nedir

Yağmur ormanlarında yağışlar ve sıcaklıklar yüksek hissedilir ama değişkenlik göstermezler. Oranlar doğal yönlerden zengin olup iklimin dengelenmesini sağlamaktadırlar.

Canlıların yaşamını sürdürebilmeleri için doğal ortamlara ihtiyaçları vardır. Beslenme, barınma, korunma, üreme gibi bir çok alanda gelişmelerini sağlayabilirler. Canlıların yaşam alanlarını sürdürebilmeleri doğal ortamlarının bozulmaması ile olur. Doğal ortam olarak görülen yer ise ekvatorda buluna ormanlardır. Belli bir sistem üzerinden devam edilerek balta girmemiş ormanları işaret etmektedir.

Ormanlardaki ekosistemi sağlayan canlılar mikroskobik canlılardan oluşup bunlar kırkayak, toprak solucanları, salyangozlar, karınca, yılan, mantar, ağaçlar ve çalışlardır. Doğanın belli düzende olmasını sağlayarak yaşamında devam edeceğini göstermektedir.

Yaprak döken ağaçlar
Kış ayları soğuk, yaz aylarında sıcak yerlerde yaşarlar.

Tundralar
İğne yapraklı ağaçlar kış aylarında soğuk ve uzun dönem geçen yerler, kısa yaz aylarında ve serin ortamlarda yaşamlarını sürdürürler.

Yağmur ormanları
Yıl boyunca yeşil, ılık, iklimin bol yağışlı geçtiği yerlerde hakimiyet sağlamaktadır. ormanların %10’unu canlıların ise %70’ini oluşturur.

İğne yapraklı ağaç ormanları
Her mevsimde yeşil yapraklara sahip olan, uzun kış ve soğuk olan yerlerde yetişirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu