Genel Kültür

Penguenlerin Küresel Isınma Nedeni İle Sayıları Neden Azalıyor

Güney kutbunda yaşamlarına devam eden penguenler için tehlike çanları çalmaya başladı. Küresel ısınmadan dolayı buzullarda erimelerin yanı sıra hava sıcaklıklarında artış görüldü. Antarktika başta olmak üzere dört penguen türü için tehlikeli olmaya başladı. İklimden dolayı küresel ısınma hayvanların nesillerini olumsuz şekilde etkilemektedir. Yaşam alanları eridiği gibi besin ihtiyaçlarını karşılamakta dahi sıkıntılar görülmüştür.

İnsanlar tarafından atmosfer salınan gazların artması sonucunda sera gazı etkisiyle sıcaklıkların artmasına küresel ısınma deniyor. Küresel ısınma 1860’tan itibaren sanayileşme ve gazların yoğun olarak kullanılmasından dolayı günümüze kadar önemli tehlikeler teşkil etmektedir. Zirvelere ulaştığı bilinmektedir.

Kutuplarda buzulların erimesi ciddi manada yükselmektedir. Kıyı kesimlerde toprak kayıpları artarak 1960 yıllarının sonuna doğru kutuplarda buzulların erimesi yüzde 10’luk görülmüştür. Günümüzde deniz seviyesinin oranı 10-25cm arasında artış görüldüğü saptanmıştır. Yaşam alanları zarar gören penguenler için küresel ısınma penguenlerin soylarının devam etmesini olumsuz şekilde etkilemektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu