Genel Kültür

Peygamber Efendimiz Ne Zaman Doğdu

Dini kitap ve arşivlerde yapılan araştırma sonucunda Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed, Rebiü’l-evvel ayının 12. gecesi sabaha yakın bir saatte dünyaya gelmiştir. Pazartesi günü dünyaya gelmiştir. Bununla ilgili bir arkadaşı “pazartesi günü oruç tutmanın önemini sorar”, Allah’ın Resulü “O gün, benim doğduğum ve vahyin bana inmeye başladığı gündür.” diye cevap verir.

Peygamber efendimiz miladi takvime göre 571 yılında dünyaya gelmiştir. Rebiü’l-evvel ayının 12. Gecesi dünyaya geldi. Bu geceye aynı zamanda Mevlid Kandili denir.

Doğduğu zamanda dünyanın dört bir yanında zulüm, adaletsizlik, haksızlıklar diz boyuydu. Allah’a olan inanç unutulmuş dünyanın düzeni değişmiştir. Doğdu gece insanlığın kurtuluşu müjdelenmiştir. Hayırlı ve mübarek bir başlangıcın tarihidir. İnsanlar yepyeni bir güne başlamıştır. Eski devir kapanarak aydınlık devre geçilmiştir. Fazilet güneşi ve hidayet meşalesi peygamber efendimize gönderilmiştir. Allah’ın insanlara olan en büyük nimetlerinden biri peygamberimizin doğmasıdır.

Bu geceler Müslümanlar tarafından coşku ile kutlanır. Sevgili peygamberimiz saygı ve sevgi ile anılmaktadır. Yıldönümünde mevlidler okunarak dualar edilir. Peygamberimizin sonsuz sevgi ve saygının bir ifadesidir.

hz muhammed kimlik

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu