Genel Kültür

Alay Etmek Nedir

Bir kişinin eksiklik, ayıp ve zayıflıklarını ortaya çıkartarak dalga geçmek, eğlenmek ve küçük düşürmeye alay etmektir. Alay etmek illa söz ile olmayabilir. Bazen söz, bazen yazı, bazen de el kol hareketleri ile bir kişinin durumu ile alay etmektir.

Dinimizce alay etmek hoş karşılanmamaktadır. Bir çok ayette alay etmenin ne kadar kötü olduğundan bahsedilmiştir. Peygamberler dinleri yayarken ona inanmayan inkarcılar tarafından alay edilmiştir. Toplumdan dışlanarak kendilerine verilen görevi yerine getirmeleri engellenmiştir.

Alay Etmek İle İlgili Ayetler

Tarih boyunca peygamberler ve Allah’a derinden iman eden salih Müslümanlarla da alay edilmiş, ancak Allah inkarcıların bu bozuk ahlaklarını karşılıksız bırakmamıştır.

Andolsun, senden önceki elçiler de alaya alındı da alaya aldıkları şey, onlardan maskaralık yapanları çepeçevre kuşatıverdi. (En’am Suresi, 10)

Ey iman edenler, sizden önce kendilerine kitap verilenlerden dininizi, alay ve oyun (konusu) edinenleri ve kafirleri dostlar (veliler) edinmeyin. Ve eğer inanıyorsanız, Allah’tan korkup-sakının. (Maide Suresi, 57)

Kişinin (yana yakıla) şöyle diyeceği (gün): “Allah yanında (kullukta) yaptığım kusurlardan dolayı yazıklar olsun (bana) doğrusu ben, (Allah’ın diniyle) alay edenlerdendim.” (Zümer Suresi, 56)

Ayetlerimizden bir şey öğrendiği zaman, alay konusu edinir. İşte onlar için aşağılatıcı bir azab vardır. (Casiye Suresi, 9)

alay etmek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu