Genel Kültür

Restorasyon ve Konservasyon Arasındaki Benzerlikler ve Farklılıklar Nelerdir

Restorasyon ve Konservasyon anlamca birbirinden çok farklı iki kelime olmasına rağmen birbiriyle aynı anlamı taşırlarmışçasına insanlar tarafından aynı anlamlarda kullanılır hale gelmişlerdir. Fakat tamamen birbirinden ayrı anlamlar taşımaktadır.

Konservasyon
Bir mekânının ya da nesnenin çevresi, içi ve malzemeleri değiştirilmeden çürümekten, küften yıkılmaktan kurtarılıyor ve korunuyorsa buna Konservasyon ismi verilir. Özellikle tarihi eserler üzerinde ve tarihi yerlerde bu işlem oldukça sık uygulanır. Çünkü eserlerin ‘tarihi eser’ sayılabilmesi için oldukları gibi değiştirilmeden saklanması gereklidir.

Restorasyon
Restorasyon, var olan nesnenin ya da mekânın değişmesidir. Çevresi, iç dizaynı ve dış görüntüsüyle birlikte dışarıdan müdahale edilerek değiştirilmesine Restorasyon adı verilir. Restorasyon yapılırken de özellikler korunur fakat küçük değişiklikler yapılarak değiştirilebilir. Aynı şeyi değiştirerek değil de bire bir aynısını da yapmaya çalışsanız aynı olmayacaktır. Çünkü tarihi eser olmasa dahi geçmişte yapılmış bir nesne ya da mekân birebir aynı malzeme kullanılarak da yenilense birebir olmayacak yıl ve zaman farkı açıkça kendini gösterecektir. Tamamen yıkılmış ya da yıkılmak üzere olan mekânlar ya da eserler üzerinde restorasyon uygulanabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu