Genel Kültür

Siesta Nedir?

Siesta kavramı daha çok Meksikalılarla özleşmiş kelimedir. Geçmişini incelediğimiz zaman İspanyol adetlerinden olduğu ortaya çıkmaktadır. Siesta bize yabancı olmayarak öğle arasında verilen küçük uyku aralarıdır. Öğle arası şekerleme yapmak aslında bir siesta olmaktadır. Siesta denildiği zaman aklımıza gelecek olan ülke Meksika olacaktır. İspanyollara özgü bir alışkanlık olup zamanla Meksika kültüründe de yerini almıştır.

Sömürgeleştirme dönemlerinde insanlar işsiz kaldıklarından dolayı öğle uykusuna yatarlardı. Zamanla kültürleri ile özleşmesi sonucunda gelişme sonucunda dahi yeri geldiğine öğle uykusu alınmaktadır. Özellikle sosyal kültürel ve ekonomik anlamda belirti göstermektedir. Meksika’da öğle arasında dükkanların kapalı olduğunu görürseniz siestaya gittiklerini bilebilirsiniz. Öğle vaktinde güneş en tepede ve sıcak olduğu zamanlarda kişiler etkilenmemek adına sağlıklarını korumak adına siesta yapmaktadır.

Maddi olarak durumu iyi olmayan kişilerin daha çok yaptığı durumlardandır. Sıcaklık insanları bunalttığından dolayı kendilerini toparlamak için siesta yaparlar. Çalışan kişiler için siesta yaptıklarını fazla göremezsiniz. Meksika ve İspanyol kültüründe görebileceğiniz durumlardandır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu