Genel Kültür

Soya Sütü İle İnek Sütü Arasındaki Fark Nedir?

Soya sütü günümüzde popülerliliği her geçen gün artması ile insanlar arasında inek sütünün mü yoksa soya sütünün mü daha sağlıklı olduğu düşünülmektedir. Tarafsız olarak incelenecek her iki sütün faydaları göz önünde bulundurulabilir. Soya sütü, soya fasulyesinden elde edilen içecek olmaktadır. Süt demek doğru olmayacaktır. Mineral ve besleyici bakımından inek sütüne yakın olmasından dolayı kullanılmaktadır. İlk olarak doğuda kullanılan soya sütü günümüzde yaygınlaşmaya başladı. Soya sütünün popülerliği halen tartışmaya açık durumdadır.

Soya sütü ve inek sütünün arasındaki en temel fark ise birisi bitkisel diğeri ise hayvansal ürün olmasıdır. Soya sütünün inek sütünün yerini tutmayacağı bilinmektedir. Genelde gıdalarda soya sütünün kullanımı daha yaygın olduğu bilinmektedir.

Bebekler için soya ve inek sütü
İnek sütü tolere edilmeden seçimi kolay olmaktadır. İkisi eşit şekilde tolere edildiği durumlarda hangisinin doğru olduğu kafa karıştırıcı olmaktadır. Amerikan Pediatri Akademisi’nin açıklamasına göre inek sütü anne sütüne daha yakın olduğudur. Annelerin bebeklerini soya sütü ile beslemeyerek inek sütüne yönelmeleri gerektiğini göstermeleri olmuştur. Sağlık ve araştırma bakımından inek sütünün daha önem kazandığını göstermektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu