Genel Kültür

Tekerleğin İcadı

Tekerleğin tarih boyunca gelişimi M.Ö 3000’li yıllara dayanmaktadır. Kimin bulduğuna dair kaynaklarda herhangi bilgi yer almamaktadır. Gelişimine dair katkılarda bulunan insanların etkisi olmuştur. Sahip olunan bilgiler doğrultusunda tekerlek ilk olarak Mezopotamya döneminde bulunarak kullanılmaya başlanmıştır. İnsanların hayatını kolaylaştırdığı gibi bugün en önemli buluşlardan birisi olarak görülüyor.

Tekerlik Amerikalı arkeolog Speiser Gawra tarafından M.Ö. 3000 yıllara ait olan en eski tekerliği bulmuştur. Araştırmalarda İngiliz arkeolog olan Woolley’de Ur’da M.Ö. 2950 yılına ait tekerliği eski bir mezarlıkta bulmuştur. Bu tarihlerden öncesinde kullanıldığı düşünülmüş ama herhangi bir bilgiye rastlanmamıştır.

Yontma taş çağında insanlar yüklerini ve yemeklerini taşımak için tekerlikten faydalandığı bilinmektedir. Tekerleğin tarihi hakkında teoriler oluşturulsa dahi bunların kullanılması bilindiği gibi değildir.

M.Ö. 3000 yıl öncesinden günümüze ulaşan kızaklar, taşımacılık için arabalar çeşitli icatlar bulunmuştur. Tam yuvarlak olmasa dahi tekerleklerin o zamanki icatları kare şeklinde olup hayvanlar tarafından çekiliğidir. Günümüze gelene kadar tekerlek gelişerek lastik ve yuvarlak hal almıştır. Bugün arabalarda bir çok alanda tekerlekten faydalanılmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu