İcatların Serüveni

Telgrafın İcadı Kısaca

Bulunduğumuz iletişim çağı, teknoloji alanında oldukça gelişmiştir. Bugüne gelenek adar çeşitli iletişim araçları icat edilerek insanlara sunulmuştur. Bu noktalarda insanlar birbirlerine karşı çeşitli iletişimler kurarak birbirleri ile haberleşmiştir. Tarih boyunca insanlar mesafelerden dolayı sıkıntılar yaşamıştır. Günümüzde önemli değer taşımıştır.

Günümüzde iletişim önem taşımıştır. Geçmişten günümüze kadar insanlar iletişim sağlamak için çeşitli yöntemler kullanmıştır. Duman, davulla ses çıkarma, ağaçlara vurmak, kuşlar, postacılar kullanarak haber göndermişlerdir.

Telgraf, elektrik enerjisi sayesinde çalışan bir mekanizmadır. Çalışma prensibinde elektrik enerjisi sayesinde kablolardan enerji aktarımı sağlanması için önem taşımıştır. Bu iletiler vuruş sayesinde karşı tarafa aktarılarak kod halinde aktarılırdı. Bunların okunması için bilgili insanlara ihtiyaç duyulmuştur. Elektrik akımı sayesinde kalem, dönme özelliği sayesinde aktarılması sağlandı.

Telgrafın icadı kısaca
Telgrafın bulunması 19. yüzyılların sonlarına doğru gerçekleşmiştir. Birden fazla mesajı karşılıklı olarak iletmeyi sağladı. Bu sayede iletişim kurmak kolaylaşarak insanlarla haberleşebilir olduk. Çoklu elektronik sistemi sayesinde karşılıklı olarak iletişim sağlanmaktadır. Gönderici ve iletici yazı sistemi sayesinde aktarılmaktadır.

Baudot tarafından geliştirilen makine her iletilinin bir karakter ve sayıya denk gelmesini sağladı. Tasarladığı makine sayesinde kişiler aynı hat üzerinde farklı isteklerde bulunabilir olmuşlardır. Günümüzde modern iletişim araçlarına ilham olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu