İcatların Serüveni

Yara Bandının İcadı

Yara bandına hayatımızın her alanında ihtiyacımız oluyor. Ufak tefek kanamalar olduğu zaman yara bandı ile örtebiliyorsak eğer kullanıyoruz. Kesiklerde dahi kullanacağımız en iyi tedavi yöntemi yara bandını kullanarak olmaktadır. Yara bandı sahip olduğu yapışkanlık sayesinde olmaktadır. Dünyada ilk yapışkanlı yara bandının icadı Johnson tarafından piyasaya sürüldü. J&J Band-Aid adındaki bandaj şeklinde olmuştur.

Eskiden cerrahi bant, gazlı bez ve benzeri türlerden yapılıyordu. Tesadüf eseri yara bandı keşfedildi. Sık sık kazaya uğraması sonucunda ufak tefek kesiklere karşı daha küçük ve pansuman bezine gerek duyulmuştu. Bu sayede yara bandını geliştirerek paketler halinde satışlara sunuldu. Gazlı bez ve yapışkanı birleştirerek hazır bandaj olup ihtiyaç zamanında kullanılabilir olmuştur.

İcat ilk zamanlar tutmadı ama rulo şeklinde kesikler halinde satışlar yapılmaya başlayınca talep oldu. Yara bandı oldukça kaliteli olduğu gibi geniş alanlarda kullanılmaya başlanmıştır. Günümüzde her evde ve satış yerlerinde en az bir tane bulunuyor. Günümüzün önemli icatlarından olmuştur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu