Genel Kültür

Atatürkçülük Nedir Kısaca

Atatürkçülük, Kemalizm olarak bilinir ve Atatürk’ün Türkiye’yi çağdaşlaştırmak adına yaptığı; bağımsızlık, hak hükümeti, uygarlık, halk egemenliği, devletçilik, cumhuriyetçilik, milliyetçilik, laiklik, inkılapçılık, ilkelerine, topluma ve devlete egemen kılınmasıdır. Toplumsa olarak insanların ekonomik, siyasal ve kültüre alanlarda reformlar gerçekleştirerek çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmaktır. Uygulamalı ve yönlendirmeli bir dünya görüşü olarak ortaya koyulmuştur.

Atatürkçülük çağın gelişen koşullarına toplumun ayak uydurarak reformlar getirip yenilikleri kabul etmektir. Türk gencini düşünceleri doğrultusunda Atatürk’ün belirlediği alanlarda çağdaş uygarlık düzeyine ulaşabileceğimiz bir alandır. Atatürk sayesinde bir çok hizmet alanı gerçekleştirilerek sunulmuştur.

Atamızın gittiği izlerden giderek yaptığı ilke, inkılap ve amaçlar doğrultusunda uygulamalı olarak Atatürkçülük doğrultusunda hareket etmektir. Türk milletinin çağdaş ülkelerden daha ileri seviyeye gelmesi ve gayretler içerisinde verilen değerlerin sonucudur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu