Sağlık

Bahar Gribi Nasıl Geçer

Havaların ısınmaya başladığı bahar aylarında bir çok kişi alerji kaynaklı olarak bahar gribine yakalanmaktadır. Bahar aylarında kendisine dikkat etmeyen, tüketilecek yiyecekler dışına çıkarak hastalanmaları kaçınılmaz oluyor. Mevsim değişikliklerinin insanlar üzerinde etkisi ele alacak olursak çeşitli alerjik belirtiler, hava değişimleri etkilemektedir.

Bahar gribine yakalanmamak için sağlıklı beslenmek gerekiyor. Bahar dönemlerinde B6, manganez, C, B1 vitaminleri, kalsiyum, fosfor ve bakır bulunan besinlere ağırlık verilmelidir.

Sarımsak doğal antibiyotik olması ile sağlıklı beslemenizi etkileyecektir. Bahar gribinin iyileşme sürecini hızlandırarak bağışıklık sistemini desteklemektedir. Bahar aylarında bolca yer almalı, sofralarımızdan eksik etmememiz gereken yiyeceklerdendir.

Her derdin devası olan sarımsak vücudumuzun direncini de destekler. Aşırı tüketimlerinden sakınılması gerekmektedir. Yemek ve mezelerin hazırlanmasında sarımsak tüketimi yapılabilir.

Bahar nezlesinin tedavisi
Polenlerin olduğu noktalardan mümkün mertebe uzak durunuz. Çalıştığınız ve yaşadığınız yerde olacağından dolayı ellerinizi sıkça yıkayarak temizleyin. Eve geldiğiniz durumda üstünüzü değiştirin, zamanınız varsa duş almanız kendinizi daha iyi hissettirecektir. Dışarıdaki aktiviteleri erken saatlerde veya akşamüzeri yapmaya çalışın. Alerjiniz geçilmeyecek derecedeyse eğer doktorunuza başvurarak tedavi görebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu