Genel Kültür

Balıklar Suda Nasıl Yaşar

Balıklarda suda yaşamaya elverişli bir yapıda yaratılmışlardır. Sualtı dünyasının ev sahibi olan balıkların suyun altında nasıl yaşadıkları hep merak edilmiştir. Dünyanın zenginlikleri su altında olduğu düşünüldüğünde balıkların yaşamasını sağlayan özelliğin ne olduğu hep tartışıldı. Balıkların üst derisinde onları koruyan bir tabaka bulunur, suya girdikleri zaman vücutlarına su girmesini engeller. Vücutlarına su girmesi durumunda zarar görerek dengeleri bozulup ölmelerine dahi sebep olabilirdi.

Balıklar kıvrak ve hızı hareket edebilen canlılar olduğunu biliyoruz. Kas yapısı gereğince hızlı hareket etmeye elverişli olmaktadır. Omurgaları dik durmalarını sağladığı gibi kasların bağlanmasını sağlayacak yapı olup hareketlerini desteklemektedir.

Balıklar oksijene ihtiyaç duyuyorlar ama onlar ihtiyacını deniz üstünden ve deniz içinden karşılamaktadır. Hava köpürdükleri sayesinde oksijenlerini alarak uzun bir süre deniz altında kalabiliyorlar. Hava keserleri olması sayesinde derinlere iner ve su yüzeyine çıkana kadar yeter.

Yaratılan muhteşem canlılardan olduğu gibi denizde yaşamına devam ederler. Yapı bakımından bir çok canlı aynı şekilde hava keseciklerini kullanırlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu