Genel Kültür

Başkalarının Haklarına ve Özgürlüklerine Saygı Göstermezsek Ne Olur

İnsanların kendilerine özgü hakları olup kısıtlanamaz. Kanunlar gereğince insanların özgürlük hakları belirlenerek anayasa tarafından güvence altına alınmıştır.

İnsanın en temel hakkı yaşama hakkıdır. Kimse bir başkasının yaşama hakkını elinden almaya sahip değildir. Kanunlar önünde herkes eşit sayıldığından birbirlerinin özgürlüklerini kısıtlayamazlar.

Başkasının haklarına saygı göstermezsek eğer sorun yaşarız. İnsan hayatı artık koruma altında olmadığından ölümle burun buruna yaşarız. Kaba kuvvetle birbirlerinin mallarını gasp ederek yaşamlarını zorlaştırırlar. Savunma hakları ellerinden alınmış olarak toplum içinde kargaşaya sebep olur. İnsanlığa yakışmayan davranışlar görülür. Özel yaşama ve aile yaşantısına saygı gösterilmediği gibi sıkıntılar yaşanır. Vatandaşların siyasi hak ve özgürlükleri ellerinden alınarak adeta ülkede diktatörlük görülür. Olumsuzlukların artması insanları şiddete ve suça doğru yöneltir.

İnsan gibi yaşamak için ilk önce kendi haklarımıza sahip çıkmalıyız. Çevremizdeki insanların sosyal, din, ırk, cinsiyet gibi ayrımları gözetmeksizin her insanın temel haklara sahip olması gerektiğidir. İnsan olarak kenetlendiğimiz zaman sorunlarımızı kolaylıkla aşmamız mümkün olur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu