Genel Kültür

Edison Neyi Buldu

Thomas Alva Edison, yaptığı buluş ile insanlığın geleceğini aydınlatmıştır. 11 Şubat 1847 yılında Milan, Ohio’da doğdu. Yaşamı boyunca bilim ile ilgilenmiştir. 20. Yüzyılın en büyük buluşu olan elektrikli ampulüm icadını yaptı. Hayatımızı değiştiren bilim adamı olmuştur. 1879 yılında elektrikli ampulün icadını yapmıştır.

İnsanlık tarihi için en büyük buluşun altına imzasını atmıştır. Amerikalı mucit ve iş adamı olan Edison, hayatını değiştirecek olan ampulü geliştirmiştir. Amerika ile birlikte dünyaya yayıldı.

Thomas Edison, yedi kardeşli bir ailenin en küçük çocuğu olarak doğdu. İlkokul hayatında başarısızlıklarla karşı karşıya kaldı. Öğrenme sorunundan dolayı okuldan uzaklaştırılmıştır. Kendi kendinin öğretmeni oldu. Evinde kendi laboratuvar ortamını kurdu. Mors alfabesini öğrendi ve telgraf aletini geliştirdi. Henüz 12 yaşındayken trenlerde gazete satarak geçimini sağlamaya çalışırdı. Kendi harçlığını çıkarmak için sürekli değişik işlerde çalışmıştır.

Zorlu bir hayatı olmasına rağmen laboratuvar ortamında çalışmalarını devam ettirmiştir. 1879 yılında ilk ampulü icat etmiştir. Elektrikli ampulün icadı il birlikte hayatı değişmiştir. Aydınlatma teknolojileri üzerine çalışmalarını devam ettirmiştir. Sürekli yeni icatlar peşinde koşarak, insanlığa nasıl fayda olurum düşüncesini benimsemiştir.

thomas edison ampul

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu