Genel Kültür

Jeotermal Kaynak Nedir

Yeraltında yer alan ısı kaynaklarının oluşturduğu kaynaklar, jeotermal kaynak olarak adlandırılmaktadır. İçeriğinde bulunan kimyasallar sıcak suların birçok alanda kullanılmalarına neden olmaktadır. Kaplıcalar jeotermal kaynaklarının en önemli örneklerinden biridir. Kaplıcalar, fizik tedavilerde, içme ve banyo suyu olarak kullanılma özelliğine sahiptir. Birçok hastalıkların tedavisinde jeotermal kaynakların faydalarından yararlanılmaktadır.

Jeotermal Kaynak ve Kaplıcaların Yararları
Yer altında kendiliğinden oluşan doğal mineralli suların birçok alanda insanlığa katkısı çoktur. Hastalıkların iyileştirilmesinde, içme suyu temin edilmesinde ve sağlıklı suların insanlığa sunulması alanlarında birçok fayda elde edilmektedir. Yer kabuğu yüzeyinde doğal olarak keşfedilen sıcak suların, değerlendirilerek birçok konuda fayda görülmesi, sürekli yenilenen ve tükenmeyen kaynakların elde edilmesini sağlamıştır.

Geçmiş dönemlerde sadece sağlık alanında kullanılan jeotermal kaynaklar, teknolojinin gelişen araçları ile enerji üretimi ve ısıtma gibi birçok alanda da jeotermal kaynakların etkisi görülmektedir. Doğal oluşumlar olmasından dolayı çevreye zararı olmayan aksine oldukça yararlı olan kaynaklardır. Bu tür kaynakların kullanım alanları genişledikçe değerleri daha çok anlaşılmakta ve bu değerlerin korunmasına yönelik birçok çalışma yürütülmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu