Genel Kültür

Köpeklerin Tüyleri Neden Dökülür?

Köpeklerde tüy dökme sorunları sık görülebiliyor. Yaygın olarak köpeklerde tüy dökmeleri bazen beslenmeleri, ırkları ve hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkar. Tüylerinin dökülmesi ile yerine yenileri çıkar. İlk bahar aylarında özellikle köpeklerin tüy dökme mevsimi olur. Normal dönemlerde köpeklerde tüy dökme oranları çok daha düşüktür. Mat, kabarık, cansız şekil de köpeklerde tüy dökme görülür.

Mevsimsel olarak tüy dökme durumları köpekleri etkileyebiliyor. İri ve ırkına göre köpeklerde dök dökmeler aşırıya ulaşabiliyor. Patolojik sorunlardan dolayı tüy dökmelerde yerine yenisi çıkmayabilir. Parazitlere, endokrin sistem bozuklukları, stres, travmalar, beslenme sorunları, alerji gibi sorunlar karşımıza çıkabilir. Deriler alerjiye bağlı olarak bölgesel tüy dökmelere de rastlanabilir. İleri derecede hastalıklardan dolayı tüy dökülmesi insan sağlığını doğrudan etkileyebilir.

Köpekler pirelendikleri zaman buna bağlı olup tüy dökmeleri görülebilir. Karın, kalça ve bacak kısımlarında kızarıklık olması pire durumlarında sıkça görülür. Alerjik olmayan durumlarda köpeklerde pire ilacı kullanılarak tüy dökme sorunları kısmen de olsa engellenebilir. Kronik vakaların olmasında köpekler ciddi anlamda sıkıntılar yaşamasına neden olabilir.

Beslenme sorunlarında sıkıntı yaşayan köpeklerde tüy dökme oranları artabilir. A vitaminin fazla bulunması, aşırı protein alınması, alerji ve sistem bozuklukları tüylerin yapısını doğrudan etkileyen sorunlar olarak karşımıza çıkması mümkündür.

Stres ve yaşadıkları travmalara bağı olarak hastalanırlar, tüy dökmelerini önlemek için stresten uzak hayat sunulabilir.

Tüm her şeye rağmen köpeklerde tüy dökme sorunu oluyorsa ırkları araştırılmalı, genelde ırklarına bağlı olarak mevsimsel tüy dökme sorunları ortaya çıkar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu