Genel Kültür

Kusmak Orucu Bozar mı

Ramazan ayında olmamız ile birlikte dünya üzerinde milyarlarca Müslüman ibadetlerini yapmak için oruçlarını tutmaktadır. Oruçlarını tutanlar doğru bir şekilde olması için hür dikkat yaptıklarına dikkat ediyor. Oruçlarının neler yaptıklarında bozulup bozulmayacağı konusunda bilgili bir din insanından bu cevabı aramaktadır. Bazı sebeplerden dolayı mideniz bulanabilir yediğiniz yiyecekler olsun veya kendi istediğiniz doğrultusunda kendinizi kusturmanız vardır.

Oruç tutarken kusmanız ile ilgili söylenen ise “Kim kendiliğinden kusacak olursa, üzerine kaza gerekmez. Kim de isteyerek kusarsa orucunu kaza etsin.” Nasıl bir şey yaptığınızı düşünerek orucunuzun bozulup bozulmayacağını anlamış olacaksınız.

Ağız dolusu kişi kendiliğinden kusması durumunda boğazdan aşağıya giderse orucu kaza gerektirir. Kendi isteği dışında mide bulantısı kusma olma durumunda kaza gerektirmez. Yutmaması gerekir yuttuğu takdirde orunu kaza eder.

Kısaca kendinizi zorlayarak hiç bir şey yokken kusmanız durumunda orucunuz bozulmuş olacaktır. Kişi hastalık veya rahatsızlığından dolayı istemeden kusması durumunda orucu bozulmayacak tutmaya devam edebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu